UNIQA: nejvyšší čas optimalizovat penzijní spoření
03.11.2022
03.11.2022
Do konce listopadu lze ještě sjednat nebo upravit smlouvu o doplňkovém penzijním spoření tak, aby bylo možné získat co nejvyšší daňový odpočet za celý tento rok. Poradíme Vám, jak na to.
V současné nelehké době se vyplatí dosahovat co nejvyšších možných úlev, jaké stát nabízí. Zvýhodnění se týká i doplňkového penzijního spoření a staršího penzijního připojištění. Ze základu daně 2022 si bude možné odečíst vklady na smlouvy až do výše 24 000 korun. Optimální je pro účastníka platit měsíčně 3 000 korun (na vklady do 1 000 korun se výhoda nevztahuje), aby si mohl uplatnit úlevu v plné výši.
Až do 30. 11. 2022 má každý účastník možnost upravit jednorázově své letošní platby tak, aby maxima dosáhl.
V zásadě jsou 2 cesty, jak optimalizovat stávající smlouvu:
Obě varianty úpravy (1. a 2.) lze uplatit jak pro smlouvy doplňkového penzijního spoření (účastnické fondy; DPS), tak i staršího penzijního připojištění (transformované fondy; PP) UNIQA.
Pro ty zájemce, kteří dosud smlouvu o doplňkovém penzijním spoření (DPS) nemají, ji lze do konce listopadu 2022 sjednat a zaplatit vklad 36 000 korun za celý rok 2022 jednorázově, čímž střadatel rovněž splní podmínky pro optimalizovaný daňový odpočet. Sjednat smlouvu lze na každém obchodním místě interní obchodní služby UNIQA (https://www.uniqa.cz/kontakty/#heading-2), respektive u každého finančního poradce spolupracujícího s UNIQA penzijní společností. Anebo on-line přes web na odkazu: https://penze.uniqa.cz/doplnkove-penzijni-sporeni
V klientském portálu mojeUNIQA má každý účastník penzijního spoření možnost zadat změnu ke smlouvě a zaregistrovat se ve službě Daňové optimum. „Ta jim vždy včas před koncem roku oznámí prostřednictvím SMS, kolik je případně třeba individuálně ještě vložit a v jakém termínu, aby dosáhli maximální daňové úlevy za celý rok, aniž by musel klient něco aktivně zjišťovat a počítat,“ upozorňuje Pavel Vaněk, ředitel penzí a investic UNIQA.
Stačí v klientské zóně mojeUNIQA zadat telefon a zaškrtnout si tuto službu, případně si ji sjednat hned při podpisu smlouvy o DPS.
U smluv DPS i PP lze individuálně editovat:
Zaměstnavatel si může na každého zaměstnance odečíst ročně ze základu daně až 50 000 korun, přispívá-li mu na doplňkové penzijní spoření či penzijní připojištění. I pro něj platí stále ještě tento měsíc možnost optimalizovat svůj daňový základ za letošní rok, oznámí-li do 30. 11. 2022, že sjednává příspěvek nebo jeho navýšení ve prospěch svých pracovníků. Ten lze uhradit jednorázově do 31. 12. 2022.
Zaměstnavatel přispívat svým zaměstnancům například podle aktuálních výsledků kolik může a chce; každý rok to může měnit do výše zákonného limitu.
Ale pozor: do limitu 50 000 korun ročně se započítává vedle penzijního spoření či připojištění také životní pojištění pro zaměstnance. Většinou vedení firem nevyužívá toto daňové zvýhodnění naplno, případně jen jako finanční benefit pro vyšší management podniku.
Účastníci penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření investují průměrně do těchto nástrojů v UNIQA měsíční částky asi 850 korun (penzijní připojištění), respektive
1 100 korun (DPS).
Zaměstnavatelé posílají v průměru jako finanční benefit svým zaměstnancům na smlouvy UNIQA příspěvek asi 1 100 korun (penzijní připojištění), respektive 1 200 korun (DPS).
„Zaměstnavatelé přispívají aktuálně na necelé třetině sjednaných smluv UNIQA, což je nízký podíl. A průměrné vklady samotných účastníků spíše hovoří o tom, že daňové odpočty v penzijním spoření a připojištění nejsou využívány v maximální možné míře,“ konstatoval Pavel Vaněk, ředitel penzí a investic UNIQA.
V současné době spoří na důchod s UNIQA penzijní společností celkem 275 000 osob, z toho 235 000 má smlouvu penzijního připojištění a necelých 40 000 účastníků spoří v doplňkovém penzijním spoření.
(Údaje jsou platné k 30. 6. 2022.)
Na stole je nyní ministerský návrh na změnu pravidel pro státní příspěvek i daňovou úlevu ve III. penzijním pilíři. Vláda chce, aby si lidé šetřili na důchod víc, takže má dojít ke zvýšení minimální měsíční částky vkladu, aby měl střadatel nárok na státní příspěvek i daňový odpočet. Podpora od státu se obecně zvýší, avšak jen těm, kdo budou střádat výrazně víc, než je současný standard.
Kromě penzijního připojištění, doplňkového penzijního spoření a životního pojištění chce stát začít podporovat i další nástroje pro akumulaci prostředků na stáří včetně dynamičtějších investičních forem pro ty, kdo chtějí dosáhnout potenciálně vyššího výnosu z vkladů a jsou současně ochotni nést vyšší míru rizika.
Změnu plánuje vláda na rok 2024, tudíž návrh může ještě doznat změn.
Na konci 2. čtvrtletí 2022 si spořilo v České republice na penzi celkem 4,413 milionu účastníků (z toho 2,852 milionu v transformovaných a 1,561 milionu v účastnických fondech); penzijní společnosti spravovaly ve svých fondech prostředky účastníků v celkové výši 570,677 miliardy korun (web APSČR).