UNIQA je první zaměstnavatel na trhu s certifikátem První pomoci pro duševní zdraví. Zaměstnanci umí pomáhat druhým v duševní nepohodě
18.07.2024
18.07.2024
Díky podpoře finanční skupiny UNIQA se do Česka a na Slovensko dostal celosvětově známý Kurz první pomoci pro duševní zdraví. Prostřednictvím slovenské Ligy za duševné zdravie se v obou zemích vyškolili odborníci, kteří dále vzdělávají zaměstnance firem. V kurzu se absolventi naučí, jak poskytnout kolegům, přátelům či rodině první pomoc v případě, že blízcí zažívají duševní nepohodu, a současně tak šíří povědomí o ochraně psychického a mentálního zdraví. UNIQA byla nejen první společností, jež se pro programu zapojila, ale stala se i prvním zaměstnavatelem s certifikátem První pomoci pro duševní zdraví.
Do kurzu se v UNIQA v Česku a na Slovensku zapojilo bezmála 90 zaměstnanců, kteří aktivně absolvovali v několika kolech trénink odborníků z Ligy za duševné zdravie. Cílem bylo naučit se poskytnout podporu v situacích ohrožujících duševní zdraví lidi v jejich okolí, podobně jako mnoho z nás prošlo kurzy první pomoci při úrazu nebo po dopravní nehodě. Vzhledem k tomu, že ekonomicky aktivní segment tráví v práci i 70 % dne, jsou to často právě kolegové, u nichž si lze všimnout známek narušení duševní pohody a potřeby pomoci.
„UNIQA si podle nás plně zaslouží své prvenství se certifikátem. Kromě finanční podpory Ligy na nákup licencí a spuštění produktu První pomoci pro duševní zdraví je zjevné, že firma opravdu vnitřně s tématem duševního zdraví pracuje dlouhodobě. Počty zapojených zaměstnanců jsou mimořádně vysoké a dokládají skutečný zájem posunout se v této oblasti vpřed. Certifikát tak odevzdávám s čistým svědomím, protože UNIQA je skutečnou inspirací pro ostatní zaměstnavatele, jak se zajímat o zaměstnance,“ komentoval předání dokumentu Andrej Vršanský, ředitel Ligy za duševní zdravie.
Kurz osobně absolvovala i členka představenstva UNIQA Ganna Pidgorna, odpovědná za lidské zdroje, značku a udržitelnost. Při převzetí certifikátu řekla: „Pro nás v UNIQA je celková pohoda zaměstnanců opravdu prvořadá. Všechny naše interní aktivity směřujeme k tomu, aby naši lidé byli nejen pracovně motivovaní, ale cítili i lidskou oporu, že mohou dobře skloubit pracovní a osobní život. Sama samozřejmě vím, že jsou těžší období, kdy nemáme věci pod kontrolou, jak bychom chtěli. A proto jsem i osobně velkou podporovatelkou péče o duševní pohodu. Dnes získaný certifikát je pro mě symbolem, že dlouhodobá práce přináší výsledky. Mezinárodní kurz První pomoci pro duševní zdraví, který UNIQA pomohla přinést do Česka a na Slovensko, je účinným nástrojem, jenž nás učí všímavosti a empatii vůči lidem, kteří právě neprožívají lehké chvíle. Absolventi kurzu jsou v naší firmě pro mě „zlatými dušemi“ a průvodci pro ty, kdo mohou v těžší situaci ocenit jejich povzbuzení a pomoc.“
Program první pomoci pro duševní zdraví (MHFA) vznikl před více než 20 roky v Austrálii. Dnes je to celosvětově uznávaný program využívaný ve více než 30 zemích. Jeho ambasadory jsou například bývalá první dáma USA Michelle Obamová, umělkyně Lady Gaga nebo princ a princezna z Walesu.
Duševní zdraví trpí v posledních letech více
V posledních letech se v České republice zvyšují počty diagnostikovaných duševních a psychických onemocnění. Alarmující je situace u mladých lidí. Určitě velký nárůst přineslo období covidové pandemie; Národní ústav duševního zdraví v roce 2017 například udával, že v Česku trpí depresí zhruba 4 % obyvatel. V roce 2020, tedy v prvním covidovém období, to už byl trojnásobek. Nepříznivě se podepsaly na duševním zdraví populace i válka na Ukrajině nebo ekonomický propad s extrémní inflací. Podle Eurobarometru 2023 tvrdí 46 % obyvatel zemí EU, že v posledních 12 měsících měli nějaký psychiatrický problém, depresivní pocit či úzkosti. V ČR je duševní diagnóza druhou nejčastější příčinou přiznání invalidity. Přitom kapacity psychologických a psychiatrických specialistů jsou dramaticky přetíženy a čekací doby pro lidi s akutní potřebou pomoci neúnosně dlouhé.
I proto v minulosti podpořila UNIQA on-line kurz pro rodinné příslušníky osob s duševním onemocněním nebo poruchou chování, jenž byl rovněž připraven slovenskou Ligou za duševné zdravie. Kurz pomůže okolí nemocného poznat, jak ho podpořit a jak s ním komunikovat. V Praze podpořila UNIQA dětské psychiatrické oddělení v léčebně v Bohnicích. V Bratislavě participovala UNIQA finančně na zahájení provozu prvního dětského psychiatrického stacionáře.
Vytvořila ve spolupráci s experty také dotazník, jehož vyplnění napoví, zda se jedná konkrétně o nerovnovážný duševní stav: https://www.uniqa.cz/mluvte-uprimne/zjistete-jak-tom-jste/, případně zde získá respondent i návazné informace, jak postupovat dál.
Duševní choroby mohou vést při závažném průběhu až k invalidizaci postiženého. „V souvislosti s nepříznivým vývojem v této oblasti jsme rozšířili v životním pojištění pojistnou ochranu v případě invalidity o všechny těžší psychické diagnózy,“ informuje Eva Trajboldová, manažerka produktů pojištění osob.
Součástí životního pojištění UNIQA je i bezplatná pomoc a psychologické poradenství. V rámci služby Diagnose.me poskytne UNIQA podporu i ve stresu po přírodní kalamitě, po velké pojistné události nebo při ztrátě blízkých.
UNIQA se spojila ve svých aktivitách zaměřených na duševní zdraví s renomovanými odbornými platformami: v České republice spolupracuje s Linkou bezpečí pro děti a jejich rodiče a s mladou iniciativou Nepanikař. Na Slovensku kooperuje s linkou důvěry Nezábudka a s výše zmíněnou Ligou za duševné zdravie.
Součástí strategie je i mediální aktivita: realizovaná komunikační kampaň UNIQA k destigmatizaci duševních obtíží Mluvte upřímně byla loni oceněna i EFFIE AWARD Europe v kategorii „Positive Change – Social Good“.