Právě teď je ten správný čas optimalizovat penzijní spoření a snížit si daňový základ ještě více
14.11.2024
14.11.2024
Rok 2024 přinesl ve třetím pilíři penzijního spoření řadu změn. Od 1. 7. 2024 se změnily výše státních příspěvků a zároveň se zvýšil limit prostředků, které si můžete odečíst ze svého daňového základu. Při maximalizaci příspěvků a 15% srážkové dani můžete získat zpět od státu až 7 200 Kč.
Důchodová reforma, kterou v minulých dnech odsouhlasila poslanecká sněmovna, ještě více ukazuje důležitost aktivního přístupu každého z nás k vlastnímu finančnímu zabezpečení na stáří. Stát produkty spoření na stáří podporuje státními příspěvky a možností daňových odpočtů. Jak je využít na maximum?
Od základu daně za rok 2024 lze odečíst vklady až do výše 48 tisíc korun. Tento limit je ale nově společný pro všechny daňově podporované produkty spoření na stáří a pojištění dlouhodobé péče.
Mezi daňově podporované produkty spoření na stáří patří:
„Pokud ke spoření na stáří využíváte více produktů, do limitu 48 tisíc se započítávají vklady do všech, do kterých si na důchod aktivně spoříte. U některých produktů ale ne v celé výši,“ upozorňuje Pavel Vaněk, ředitel penzí a investic UNIQA.
Abyste mohli na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření uplatnit daňové výhody v maximální výši, je optimální spořit si měsíčně 5 700 Kč. V případě vkladů na tyto produkty se totiž do daňově odpočitatelného limitu 48 tisíc započítávají pouze příspěvky:
nebo v případě, že Vám byl přiznán starobní důchod, můžete si od 1. 7. 2024 odečítat příspěvky v plné výši i v případě, že máte nárok na naši věrnostní odměnu.
Až do 30. 11. 2024 můžete ještě své smlouvy penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření upravit tak, abyste dosáhli maximálního daňového odpočtu.
Existují dvě možnosti, jak maximalizovat odpočty ze základu daně:
Obě změny můžete provést velmi jednoduše:
Pokud dosud smlouvu o doplňkovém penzijním spoření (DPS) nemáte, a chcete její výhody využít, můžete si ji do konce listopadu 2024 sjednat a složit mimořádný vklad 48 000 korun (resp. částku, kterou si určíte v závislosti na výši vkladů do jiných produktů). Tím také splníte podmínky pro optimalizovaný daňový odpočet. Sjednat smlouvu lze na každém obchodním místě interní obchodní služby UNIQA (https://www.uniqa.cz/kontakty/#heading-2), u každého finančního poradce spolupracujícího s UNIQA penzijní společností anebo on-line přes web na odkazu: https://penze.uniqa.cz/doplnkove-penzijni-sporeni. Sjednat si můžete i Dlouhodobý investiční produkt (DIP) s jednorázovým vkladem 48 tisíc korun pro maximální odpočet (resp. v částce, kterou si určíte v závislosti na výši vkladů do vašich jiných odpočitatelných produktů).
V klientském portálu moje UNIQA máte možnost zadávat různé změny své smlouvy, a to včetně zapnutí služby Daňové optimum. Jak tato služba funguje?
„Před koncem roku vám vždy odešleme SMS s informacemi o mimořádném příspěvku, který můžete ještě vložit a v jakém termínu, abyste dosáhli maximální daňové úlevy za celý rok. Záleží pouze na vás, zda a kolik do konce roku vložíte,“ říká Pavel Vaněk a dále upozorňuje, že služba je pouze informativní a k ničemu účastníky spoření nezavazuje. Zároveň je díky ní každý příspěvek učiněný na konci roku automaticky započítán jako mimořádný vklad.
Jak na to? Stačí v Klientském portálu moje UNIQA zadat telefon (pokud ho tam ještě nemáte uvedený) a zaškrtnout si tuto službu, případně požádat o aktivaci na kterékoliv pobočce UNIQA.
U smluv doplňkového penzijního spoření i penzijního připojištění lze individuálně editovat:
Příspěvky zaměstnavatele na daňově podporované produkty spoření na stáří nepodléhají dani z příjmů ani odvodům ze zdravotního a sociálního pojištění až do výše 50 000 korun (v součtu příspěvků na všechny tyto produkty u jednoho zaměstnance).
I pro zaměstnavatele platí stále ještě v listopadu možnost optimalizovat svůj daňový základ za daný kalendářní rok, oznámí-li do 30. 11. daného roku, že sjednává příspěvek nebo jeho navýšení ve prospěch svých pracovníků. Ten lze uhradit jednorázově do 31. 12. daného roku.
Zaměstnavatel může přispívat svým zaměstnancům například podle aktuálních výsledků; zpravidla je výše příspěvku stanovena kolektivní smlouvou a do této výše si ji zaměstnavatel může odečíst z daní. Většinou vedení firem nevyužívá toto daňové zvýhodnění naplno, případně jen jako finanční benefit pro vyšší management podniku.
Účastníci penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření investují v UNIQA průměrně do těchto nástrojů měsíční částky 930 korun (PP), respektive 1 200 korun (DPS).
Zaměstnavatelé posílají v průměru jako finanční benefit svým zaměstnancům na smlouvy UNIQA příspěvek 1 140 korun (PP), respektive 1 260 korun (DPS).
„Zaměstnavatelé přispívají aktuálně na cca 40 % sjednaných smluv UNIQA, což je stále nízký podíl. A průměrné vklady samotných účastníků spíše hovoří o tom, že daňové odpočty v penzijním spoření a připojištění stále nejsou využívány v maximální možné míře,“ konstatoval Pavel Vaněk, ředitel penzí a investic UNIQA.
Na konci 2. čtvrtletí 2024 si spořilo v České republice na penzi celkem 4,122 milionu účastníků (z toho 2,211 milionu v transformovaných a 1,911 milionu v účastnických fondech); penzijní společnosti spravovaly ve svých fondech prostředky účastníků v celkové výši 606,266 miliardy korun (web APSČR).