Česky > O nás > Pro média > Pozor na podzimní střety aut se zvěří

Pozor na podzimní střety aut se zvěří

22.10.2024

Podzimní období s kratšími dny, mlhami a přízemními mrazíky zvyšuje riziko kolize motoristů se zvěří. Toto nebezpečí je obzvláště vysoké i z důvodu obdobím říje vysoké zvěře, která v této době migruje, chová se méně ostražitě a někdy i nevyzpytatelně. Motoristi se nejčastěji dostávají do kolize s jeleny, srnkami a divočáky.

 

Podle statistik UNIQA tvoří škody následkem střetu se zvířetem asi 10 % z celkových škod na motorových vozidlech a nejčastěji se stávají brzy ráno nebo za tmy, kdy je na cestách horší viditelnost.

Zdaleka už neplatí, že tyto škody se stávají hlavně v zalesněných a málo obydlených, nefrekventovaných místech. Zvěře přibylo, jejich přirozeného prostředí naopak ubylo, musí shánět potravu a v některých oblastech je zase ruší turisté nebo i pejskaři, kteří venčí své mazlíčky „na volno“. Zvířata často zamíří i do obytných zón, a střety se zvěří se proto dějí v poslední době často i uvnitř obci. UNIQA eviduje takovou nehodu s divočákem v osvětlené obci, kde se škoda vyšplhala téměř na 240 tisíc korun.

Setkáváme se i se škodami po střetu se zajíci nebo jinými drobnými zvířaty, tam ale zpravidla následky nijak fatální nebývají, největší nepříjemností ale může být nepojízdnost vozidla způsobená například únikem chladící kapaliny z defektního chladiče, který je ukryt hned za přední maskou vozidla,“ říká manažer likvidace škod na motorových vozidlech UNIQA Jiří Moravec a dále upozorňuje: „Kolize aut se zvěří mají často za následek vysoké škody a nezřídka i zranění posádky vozidla. Řidiči se nejčastěji dostanou na cestách do střetu s jeleny, srny, divočáky či liškami," říká manažer likvidace škod na motorových vozidlech UNIQA Jiří Moravec.

Nevyhnutelnému střetu se zvěří se nesnažte za každou cenu zabránit

Další případ se týkal řidiče, který se snažil vyhnout srnce, která mu náhle skočila do vozovky. „Řidič ve snaze vyhnout se zvířeti prudce strhl volant, přestal ovládat vůz a vjel s ním do rybníka vedle silnice. Kromě šoku utrpěl naštěstí jen oděrky, ale škoda na autě byla totální a vyšplhala se do výše 320 00 korun. Řidič naštěstí neutrpěl vážná zranění,“ popisuje další případ Jiří Moravec z UNIQA a dodává: „Ve snaze vyhnout se srážce se zvířetem také velmi často evidujeme nárazy do stromu nebo převrácení vozidla přes příkop do pole. Takové nehody přímo ohrožují život a zdraví posádky auta. Přitom střet se zvířetem, pokud už k němu nutně musí dojít, sice vede obvykle ke škodě na vozidle, ale výrazně méně často ohrožuje zdraví řidiče a posádky vozidla,“ upozorňuje Jiří Moravec z UNIQA.

I na základě takových případů odborníci radí – pokud už má ke srážce se zvěří dojít, řidiči by neměli s vozidlem nemanévrovat a nevyhýbat se zvěři ve vysokých rychlostech. Riskují smyk a tvrdý náraz do stromu nebo jiného vozidla v protisměru, což může mít často horší následky. „V případě, že ke kolizi dojde, okamžitě kontaktujte asistenční službu pojišťovny, která pomůže např. s odtažením vozidla, když je nepojízdné. Určitě nezapomeňte přivolat policii, policejní zápis o nehodě budete potřebovat pro pojišťovnu při řešení pojistné události,“ radí Jiří Moravec.

Škody na vozidle následkem střetu se zvěří pojišťovna uhradí z havarijního pojištění. V případě, že následkem nehody dojde k poškození jiného vozidla, dopravního značení nebo došlo ke zranění osob ve vozidle, tyto škody se hradí z povinného ručení (POV) auta, jehož řidič nehodu způsobil. Pokud dojde ke střetu s domácím zvířetem, mohou to být ovce, koně, odpovídá za jeho pohyb na vozovce podle občanského zákoníku držitel nebo chovatel. Po něm je nutné náhradu vzniklé škody vyžadovat. V některých případech může chovateli pomoci odpovědnostní pojištění. Případně lze vyřídit škodu rovněž z havarijního pojištění klienta, a UNIQA poté regresuje nárok na platbu za chovatelem. Policie také upozorňuje, aby řidiči po srážce se zvířetem nijak nemanipulovali. Právo nakládat s uhynulou zvěří má totiž jen uživatel honitby, kterého po nehodě přivolá policie. Pokud by si kdokoli uhynulou zvěř odvezl domů, hrozí mu obvinění z pytláctví.

V této souvislosti UNIQA upozorňuje i na některé nekalé praktiky: existují totiž případy, kdy chce motorista zakrýt jinak vzniklou škodu falešnou kolizí se zvířaty a uplatnit si ji z pojištění. Takové pokusy o pojistný podvod jsou ale bez šance na úspěch. Odborníci totiž na základě dlouholetých zkušeností snadno zjistí, kdy nedošlo ke skutečné kolizi se zvířetem, a to i tehdy, pokud se na auto v místě poškození aplikuje zvířecí krev nebo kožešina.

Jak předejít kolizi a eliminovat škody

I když univerzální návod, jak předejít kolizi se zvířetem neexistuje, odborníci nabízejí několik rad, které mohou v takových případech pomoci:

  • Neignorovat dopravní značky „Pozor, zvěř“.
  • Neignorovat značky nabádající ke zpomalení v krajině i tam, kde zdánlivě žádné riziko nehrozí.
  • Nejezdit příliš blízko krajnice s nevysekanou trávou či zarostlým příkopem.
  • Spatří-li motorista jedno zvíře, lze předpokládat, že v blízkosti může být celé stádo..
  • Ztlumit dálková světla, aby zvíře nebylo oslněno, a případně zatroubit klaksonem
  • Jak se chovat při a po nevyhnutelné kolizi.
  • Držet pevně volant, brzdit, ale vyvarovat se náhlých vybočení v zájmu vyhnout se zvířeti. Tím řidič riskuje smyk nebo nezvládnutí manévru a tvrdý náraz například do stromu či převrácení vozidla do příkopu. 
  • Po zastavení zapnout blikačky, obléknout si reflexní vestu a za vozidlo umístit nehodový trojúhelník.
  • Ihned volat policii, která vyrozumí automaticky majitele honitby, aby se postaral o mrtvé či zraněné zvíře. Tento krok je třeba udělat i v případě, kdy se zdá, že zvíře odběhlo a na autě není příliš velká škoda.
  • Nemanipulovat se zvířetem.
  • Zdokumentovat místo nehody, zvíře, stopy i stav vozidla nafocením na mobilní telefon.
  • Je-li auto nepojízdné, pomůže s odtahem asistenční služba k pojištění.