Povinné doklady v autě – změny pro rok 2024
16.01.2024
16.01.2024
„Pane řidiči, vaše doklady, prosím.“ Tuto větu uslyšíte od policistů při namátkové kontrole či v případě dopravní nehody. Ostřílené řidiče tato výzva nepřekvapí, začátečník ale vlivem nervozity může tápat. Od nového roku vás však tato výzva nemusí stresovat. Nově můžete své doklady nechat doma.
Za volant každý den usedá mnoho řidičů a automobil se pro stále více lidí stává nedílnou součástí života. Je dobré mít u sebe určité řidičské doklady (například v případě nehody, kde není nutná přítomnost Policie ČR). Pokud je však zrovna zapomenete, nemusíte se už při namátkové silniční kontrole dostat do maléru.
Od 1. ledna 2024 začala platit novela zákona o silničním provozu, která upravuje kromě jiného i povinnost řidiče mít u sebe patřičné doklady. Řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla („malý techničák“), doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (zelená karta) či průkaz profesní způsobilosti mohou dopravní policisté po předložení občanského průkazu nebo pasu vyhledat v online evidenci, proto je u sebe řidiči na území ČR nově mít nemusí. Do zahraničí si však všechny doklady nezapomeňte vzít s sebou.
Řidiče, kteří jsou starší 65 let, upozorňujeme, že stále platí povinnost předložit doklad o zdravotní způsobilosti, který potvrzuje, že jsou schopni řídit.
Věděli jste, že tato úprava zákona také zpřísňuje bodový systém, výši pokut, umožňuje řízení už od 17 let a zvyšuje maximální povinnou rychlost na některých dálničních úsecích na 150 km/h? Podrobné shrnutí všech změn najdete na stránkách Ministerstva dopravy.
Tip pro vás: Od roku 2024 můžete mít občanský průkaz ve svém mobilu v aplikaci eDoklady. Nebudete pak u sebe muset nosit už ani tento průkaz. Pozor ale, elektronickou občanku můžete mít pouze tehdy, pokud máte platnou i tu fyzickou kartičku.
Ze zákona již tedy nemusíte mít doklady u sebe, musíte je ale vždy mít platné. Situace, kdy je však výhodou doklady u sebe mít, je dopravní nehoda, ke které není ze zákona nutné volat Policii ČR. V takovém případě je třeba s ostatními účastníky sepsat záznam o dopravní nehodě, kam se uvádějí i informace z řidičského průkazu a zelené karty. Za tímto účelem využijete Evropský záznam o dopravní nehodě, který bývá přílohou zákonného pojištění nebo si ho můžete vytisknout ze stránek Ministerstva dopravy.
Formulář je navržen tak, abyste nezapomněli v kritické situaci uvést všechny důležité informace o nehodě. Záznam o nehodě musí obsahovat informace o tom, kdy a kde se nehoda stala, příčinu, průběh a následky nehody a také informace o účastnících nehody. Tento záznam následně předáte pojišťovně.
Tip pro vás: Uspěli byste v autoškole? Zkuste si cvičný online test zde.
Možnost jezdit bez dokladů může způsobit, že vám lehce datum jejich platnosti uteče. Za jízdu bez platných dokladů můžete dostat ještě větší pokutu než doposud. Za propadlý řidičský průkaz můžete např. dostat pokutu až 50 tisíc korun a zákaz řízení na 1–2 roky.
Víte, jak probíhá policejní kontrola?
Při silniční kontrole předložíte veškeré povinné doklady nebo si je policisté sami vyhledají v evidenci. Hlídka také ověřuje technický stav automobilu a může zkontrolovat povinnou výbavu. Také vám bude provedena dechová zkouška na zjištění alkoholu; pokud bude výsledek pozitivní, za pět minut policisté postup zopakují. Pokud nadýcháte nebo bude ve vašich slinách zjištěna přítomnost drog, bude zahájeno řízení o zadržení řidičského průkazu.
Foto: Pexels.com