Na co myslet, když se chystáte do hor?
19.06.2023
19.06.2023
Když konečně roztál sníh i ve vyšších horských partiích, nastává čas, kdy lze vyrazit za vysokohorskou turistikou. V létě je na horách stabilnější počasí než po zbytek roku a i v horkých letních dnech zde bývá příjemné klima. Při každé výpravě do hor je důležité nepodcenit přípravu kvůli bezpečnosti i pohodlí. Přinášíme vám tipy, jak si dovolenou na horách užít na maximum.
Na výletě v horách nás od jara do podzimu může překvapit déšť, vítr, horské slunce, na podzim i první sníh. Proto je důležité pečlivě naplánovat trasu a nepodcenit ani vybavení. Také je třeba myslet na zásobu tekutin a lékárničku.
Při výletě do hor či do lesa se vyplatí vsadit na funkční materiály.
První vrstvou by mělo být termoprádlo, které při námaze odvádí vlhkost a pomáhá udržovat tělesnou teplotu. Propocené bavlněné triko schne dlouho a vy byste pak mohli snadno prochladnout. Zvolte tedy raději modely z funkčních vláken, které pomáhají udržovat suché klima kolem pokožky. Další vrstva by měla být izolační – např. funkční mikina. Nezapomeňte ani na nepromokavou bundu. V horách se počasí může změnit rychle a i za slunečného dne je dobré být připraveni na letní přeháňku i vydatný liják. Ve vyšších nadmořských výškách mohou i v létě nastat teploty a silný vítr, kdy oceníte čepici a rukavice.
V každém ročním období je nejdůležitější pohodlná obuv. Při horské túře nás může potkat silný déšť, což vyžaduje obutí s nepromokavou membránou. Je dobré si pořídit vysoké trekové boty do hor, které při přechodu zajistí oporu pro kotníky a ochrání nohy před chladem a vlhkem ve vyšších nadmořských výškách.
V závislosti na délce celého výletu je důležité si vzít batoh s vyztuženými zády a polstrovanými nastavitelnými ramenními popruhy. Do něj je nutné zabalit dostatek tekutin a také svačinu. Do ruksaku je možné přibalit teleskopické hůlky, které při chůzi pomohou udržet balanc a uleví kolenům.
Je nutné myslet i na krém s ochranným UV faktorem, sluneční brýle a na lékárničku. Obsah závisí na zvolené trase a také na délce celého výletu. V dobře vybavené lékárničce by neměl chybět hroznový cukr, hořčík, dezinfekce, obvazy, pružné obinadlo a dostatek náplastí. Je vhodné ji také doplnit léky na bolest, alergii, na průjem a dalšími dle osobní potřeby.
Chystáte se do zahraničí a váháte, zda si pořídit jednorázové, nebo roční pojištění? Pokud cestujete pravidelně, vyplatí se vám pojištění na rok. Kdykoliv v průběhu roku tak máte jistotu, že se o sjednávání pojištění nemusíte starat a jste chráněni před různými riziky. Výhodné cestovní pojištění od UNIQA vás chrání už od částky 500 korun za celý rok.
Hory mají své kouzlo v každém ročním období. Od jara do podzimu si můžete vybírat z nepřeberného množství náročnějších i méně náročných tras. Přesto přinášíme tipy na naše oblíbené horské výlety.
V Karlově Studánce začíná údolí Bílé Opavy. V létě je to jedno z nejvytíženějších turistických míst v Jeseníkách. Na podzim můžete vodopády pozorovat téměř osamoceně a můžete si vyšlápnout až na Praděd.
Typické jsou pro toto pohoří ostré horské štíty, plesa, vodopády a ledovcové doliny. Doporučujeme výšlap na horu Rysy. Trasa začíná u Štrbského plesa, cílem je vrchol ve výšce 2 503 metrů. Pozor, turistické chodníky se uzavírají na konci října.
V Alpách si přijde na své každý. Můžete se kochat výhledy přes zelené horské stráně, vyzkoušet ferratové stezky kolem skalnatých masivů, přespávat na romantických horských chatách a po výšlapu se svlažit v jezeře. Pokud si chcete vychutnat vysokohorskou turistiku plnými doušky, vyrazte například na Habelerův okruh v Zillertalských Alpách. Na zdolání celého okruhu je potřeba šest dní. Díky plně vybaveným horským chatám na trase, které krom ubytování nabízejí i stravování, můžete vyrazit i celkem na lehko.
Rozhodně nezapomeňte na úrazové pojištění, které nabízí UNIQA. Pojištění platí po celém světě včetně Česka. Kryje cíleně jakoukoliv krátkodobou sportovní či zážitkovou aktivitu, včetně těch vysloveně adrenalinových. Sjednáte ho jednoduše online klidně i v den odjezdu, a navíc se slevou 10 %.
I když jste perfektně připraveni a máte s sebou veškeré vybavení, může se stát, že se zraníte. V takovém případě vám pomůže horská služba, která má veškeré vybavení k záchraně v terénu. Horskou službu v České republice můžete kontaktovat na čísle 1210, v příhraničních oblastech je důležité přidat i českou předvolbu +420.
Tip pro vás: Pomoc můžete snadno přivolat i pomocí české aplikace Záchranka. Ta funguje, i když jste na území mimo signál. V krizové situaci můžete horskou službu buď zavolat, nebo zaslat nouzovou SMS. Aplikace záchranářům zašle i vaši přesnou polohu.
Aplikaci můžete plnohodnotně využít také při cestách do zahraničí. Ať už se chystáte do Rakouska, na Slovensko, nebo do Itálie. Aplikace bude při vašich cestách vždy připravena kontaktovat místní záchranné složky včetně odesílání informací o poloze a zdravotním stavu. Vše bez nutnosti instalovat další aplikaci.
Jedete-li do hor v cizině, součástí vaší výbavy by mělo být i cestovní pojištění. To kryje v léčebných výlohách i vyhledání, vyproštění a záchranu v horách v případě nouze, včetně transportu helikoptérou do nejbližší nemocnice. Potřebujete ho i na Slovensko, protože i tam může turistu vyjít zásah horské služby minimálně na desítky tisíc korun. V Rakousku nebo v Itálii by to bylo samozřejmě ještě dražší.
Co když vás před dovolenou potká ztráta zaměstnání, problémy v rodině nebo náhlé onemocnění? Život je občas nevyzpytatelný a může se stát, že budete muset dovolenou zrušit. Připojištění storna vám pokryje až 80 % vynaložených nákladů spojených se zrušením cesty. Ať už jste dovolenou plánovali po vlastní ose, nebo s cestovní kanceláří, s připojištěním od UNIQA budete mít starostí o něco méně.
Foto: Pixabay.com