Český průmysl zpomaluje, nové obchodní bariéry přinášejí další hrozby
01.04.2025
01.04.2025
Index nákupních manažerů (PMI) za březen ukazuje na pokračující pokles českého průmyslu, i když pomalejším tempem. Index vzrostl na 48,3 bodu z únorových 47,7 bodu, stále se však nachází pod hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu. Produkce i nové zakázky nadále klesají, ač mírnějším tempem, zatímco inflační tlaky se zvýšily. Firmy v reakci na tuto situaci pokračují ve snižování zaměstnanosti.
Hlavní příčinou útlumu průmyslu, který trvá od roku 2022, zůstávají vysoké ceny energií. Kromě toho se nyní český průmysl musí vypořádat i s novými nejistotami v oblasti globálního obchodu. Od zítřka vstupuje v platnost 25% clo na automobily vyvážené do USA, přičemž zároveň začíná takzvaný „Liberation Day“, tedy plošné uvalení cel na řadu obchodních partnerů USA včetně EU.
Přímý dopad těchto opatření na českou ekonomiku odhadujeme na méně než 0,1 % HDP, avšak nepřímé důsledky – zejména prostřednictvím Německa, klíčového obchodního partnera Česka – mohou být výraznější. Vzhledem k těmto nejistotám spojeným s obchodní politikou americké administrativy zachováváme v UNIQA odhad růstu českého HDP pro letošní rok na úrovni 1,6 %. Pokud by cla zavedena nebyla, mohla by česká ekonomika růst tempem až 2 %.
Komentář analytika Investiční společnosti UNIQA Václava Franče:
"Český průmysl nadále čelí poklesu, přičemž hlavním faktorem zůstávají vysoké ceny energií. Nově se však do hry dostává i rostoucí protekcionismus v USA, který může nepřímo ovlivnit českou ekonomiku skrze její napojení na Německo. Rizika spojená s globálním obchodem tak zůstávají významným faktorem pro další vývoj."