Americká cla, rozpočtové škrty a hrozba recese: Co čeká americkou ekonomiku i investory?
04.04.2025
04.04.2025
Americká ekonomika čelí hned několika zásadním výzvám: nová administrativa spustila vlnu bezprecedentních cel, provádí výrazné rozpočtové škrty, a tím zvyšuje nejistotu na globálních trzích. Trhy už začaly reagovat, a analytici varují, že recese v USA je letos reálnou hrozbou. Co to znamená pro investory – a jak se připravit?
Nová americká administrativa zavedla bezprecedentní obchodní opatření vůči svým obchodním partnerům. Dne 2. dubna uvalila plošná cla ve výši 10 % na všechny dovozy do USA, přičemž na vybrané země uplatnila ještě dodatečné přirážky. Evropská unie čelí clům ve výši 20 %, Čína dokonce přes 50 %.
Takto razantní kroky vytvářejí tlak nejen na obchodní partnery, ale i na samotnou americkou ekonomiku. Zavádění vysokých cel přispívá ke zvýšení inflačních tlaků, což omezuje prostor Federálního rezervního systému (Fed) pro snižování úrokových sazeb.
K těmto obchodním opatřením se přidávají i rozpočtové škrty, které prosazuje nově zřízený úřad pro efektivitu státní správy (Department of Government Efficiency) pod vedením miliardáře a poradce amerického prezidenta Elona Muska. Ambiciózní plán počítá s úsporami až 2 biliony USD – téměř 7 % amerického HDP. I když bude finální částka pravděpodobně nižší, půjde o další faktor, který oslabí růstovou dynamiku ekonomiky. Plánované daňové úlevy tento efekt podle všeho nevyváží.
Vzhledem k těmto okolnostem je recese americké ekonomiky v roce 2025 reálnou možností. Na začátku dubna odhadujeme pravděpodobnost recese na lehce nad 50 %. I pokud se jí ekonomika vyhne, lze očekávat jen velmi slabý, „anemický“ růst. Ten by měl zásadní dopad na ziskovost amerických firem a tím i na výkonnost amerických akciových trhů.
Trhy na tuto situaci již začaly reagovat. Index S&P 500 se ocitl v korekci, když od vrcholu z 19. února odepsal více než 10 %. Ztráty byly největší u velkých technologických firem, které dominovaly růstu indexu v uplynulých dvou letech. Jejich vysoké valuace se v letošním roce ukazují jako obtížně obhajitelné. Slabší výkonnost zaznamenaly i malé a střední firmy, jejichž růst je v prostředí stále vysokých úrokových sazeb omezen.
V prostředí zvýšené volatility a geopolitických i ekonomických rizik je na místě větší opatrnost a důraz na diverzifikaci. Klíčem může být rozložení investic napříč akciovými trhy i třídami aktiv, včetně dluhopisů a komodit.
Možnosti, jak tyto principy aplikovat v praxi, nabízí například fond UNIQA Selection Opportunities, který investorům umožňuje pružně reagovat na vývoj na trzích a zároveň rozkládat riziko.