Jak se chovat po dopravní nehodě a jak řešit škody na autě
31.07.2023
31.07.2023
Únava, nedání přednosti v jízdě či nedostatečný rozestup. K dopravní nehodě stačí opravdu málo. K neštěstím na silnicích bohužel dochází denně a může se to stát i vám. Víte, jak postupovat při dopravní nehodě?
Automobil je pro spoustu z nás nezbytností a pomačkané plechy či zranění nechce řešit nikdo. Na takové situace je dobré být připraven, nezmatkovat, a vědět, jak se v roli účastníka nebo svědka dopravní nehody chovat.
Asi každý z vás někdy zažil únavu za volantem, nedostatečné rozestupy nebo to, že vám někdo nedal přednost v jízdě, což jsou situace, kdy během chvilky nepozornosti dojde k nehodě. Ať už vás potkalo něco podobného, nebo jste někomu odřeli automobil při parkování, postup bývá v zásadě stejný.
K některým dopravním nehodám musíte volat policii, jindy oznamovací povinnost nemáte. Policii volejte vždy, když je nehoda závažná. To jsou situace, kdy:
Tip pro vás: Místo dopravní nehody i stav vozidel po nehodě nafoťte, škoda se vám tak bude lépe prokazovat.
Ideální je, pokud se s druhým řidičem sami domluvíte na zavinění. Jestliže se dohodnout nedokážete, volejte policii. U lehčích nehod, například v případě odření laku při parkování, policii volat nemusíte. Vyměníte si vzájemně kontakty a sepíšete záznam o dopravní nehodě.
Pokud k nehodě nevoláte polici, musíte společně s druhým řidičem vyplnit záznam o dopravní nehodě.
Tip pro vás: Ideální je v autě mít euroformulář Záznamu o dopravní nehodě, který si můžete pohodlně stáhnout a vytisknout. Nezapomenete tak na žádné důležité informace, které pojišťovna bude vyžadovat.
Nahlásit a prokázat vznik a výši škody pojišťovně je vaší povinností, bez toho není možné událost prošetřit a proplatit. Pojišťovna po nahlášení zahájí takzvanou likvidaci pojistné události, jejíž součástí může být i prohlídka vozu technikem. V této fázi je posouzen nárok na pojistné plnění a vyčíslena škoda. Pokud je nárok uznán, pojišťovna vyplatí vám nebo poškozenému pojistné plnění za vzniklou škodu. Automobil tedy sami neopravujte, ale počkejte, až situaci pojišťovna prošetří.
Pojistnou událost už nemusíte hlásit osobně na pobočce. Vše můžete vyřídit online prostřednictvím formuláře, který vás navede, co vše je třeba vyplnit. Jak správně nahlásit pojistnou událost, se dočtete zde.
U škod, které pokrývá povinné ručení, je třeba, aby nehodu nahlásili všichni účastníci nehody, tedy jak viník, tak poškozený. Škodu budete hlásit pojišťovně viníka, pokud vás tedy nabourá řidič, který má sjednáno povinné ručení v jiné pojišťovně než vy, budete kontaktovat jeho pojišťovnu. Pojišťovně jednoduše předáte vyplněný záznam o dopravní nehodě a je to.
Zvažte také uzavření havarijního pojištění. Pokrývá škody způsobené na vašem vozidle. Dále vám pomůže i v případě, kdy není znám viník nehody, při střetu se zvěří, při řádění živlů nebo vandalismu. U pojišťovny UNIQA vás v případě sjednání online vyjde povinné ručení i havarijní pojištění levněji než na pobočce. Ušetřit také můžete při sjednání obou pojištění společně.
Foto: Pexels.com