Jak jezdit v zimě bezpečně na ledu a sněhu
01.01.2025
01.01.2025
Řízení v zimě se může proměnit ve stresový zážitek, protože i malý kousek ledu či čerstvý sníh na silnici nás může pořádně potrápit. Přečtěte si naše tipy a buďte opatrní, zodpovědní a ohleduplní vůči ostatním.
Je skutečně nutné vyrazit na cestu autem po zasněžené nebo zledovatělé silnici? Zvažte, zda není možné zvolit jiný způsob dopravy. Pokud ano, je to lepší řešení než riskovat smyk či zapadnutí v závěji.
Pokud je to možné, cestu si naplánujte tak, aby vaše trasa vedla po hlavních cestách. Ty budou s větší pravděpodobností vyčištěné, posypané a bezpečné.
Pokud nevyhnutelně potřebujete použít auto, počítejte i s neobvyklými problémy. Na delší cestu přibalte:
Před jízdou zkontrolujte vozidlo, zejména:
Nádrž
Natankujte “až po okraj”. Může se stát, že zůstanete stát v koloně. Díky plné nádrži nebudete muset vypínat motor a mrznout v nevytápěném vozidle.
Pneumatiky
Pokud si nejste jisti, že máte obuté zimní pneumatiky, podívejte se na ně z boku. Emblém s vločkou značí, že je vše v pořádku. Zkratka M+S či MS nebo M/S znamená, že jde o pneumatiky Mud and Snow, které do sněhu nejsou úplně vhodné, ale česká legislativa je povoluje. Důležitá je také hloubka vzorku. Zimní gumy mají mít výšku dezénu alespoň 4 mm, jinak riskujete pokutu.
Provozní kapaliny
Důležitá je hladina oleje a zimní směs do ostřikovačů. Pokud jste v nádržce nechali letní směs, která vám zmrzla, zajeďte do teplého prostoru, po rozmrznutí letní směs vystříkejte a doplňte zimní.
Baterii
Je vaše autobaterie dostatečně nabitá? To ověříte v servisu. Pokud s autem jezdíte každý den, nejspíš ano. Problém může nastat, když vůz dlouho stál (například během zimní dovolené).
Větrání a vytápění
Kromě jeho užívání na udržování tepla by mělo být dostatečně funkční i kvůli zamlžování vnitřních oken.
Čelní sklo
Na jeho čištění od sněhu nepoužívejte horkou vodu, protože teplotní rozdíl způsobuje prasknutí či deformaci. Zkuste rozmrazovací kapalinu nebo škrabku.
Své vozidlo byste měli důkladně očistit, jinak hrozí pokuta. Zbytky sněhu se během jízdy pohybují, mohou sklouznout na čelní sklo a ztížit výhled. Nepříjemné jsou i pro ostatní účastníky provozu, na které může sníh padat. Tím, že vůz před jízdou zbavíte sněhu a ledu a nevynecháte ani SPZ, světla a střechu, bude cesta jednodušší a bezpečnější.
Vzdálenost mezi vozidly je třeba na sněhu či ledu dodržovat ještě svědomitěji. Na zledovatělé vozovce může trvat až 10 × déle, než auto zastaví. Celkově je třeba změnit styl jízdy. Prudké změny směru mohou vést ke smyku. Snažte se jet spíše pomaleji a plynule a na brzdový pedál šlapat co nejméně. Brzdit je pak nutné se srovnanými koly, jinak opět hrozí smyk. Uvědomte si, že ani systémy jako ABS, automatická kontrola trakce nebo pohon všech kol vám na sněhu příliš nepomohou a brzdnou dráhu nezkrátí. Důležité je hlavně přizpůsobení rychlosti aktuálním podmínkám a umění předvídat.
Při parkování na zasněženém nebo zledovatělém povrchu, pokud stojíte ve svahu, je vhodné zajistit jedno z kol cihlou, kusem dřeva nebo čímkoliv, co pomůže jako brzda. Používání ruční brzdy se v silných mrazech nedoporučuje – hrozí totiž přimrznutí. Proto je lepší auto znehybnit zařazením rychlostního stupně.
Musíte zdolat zasněžený kopec? Zkuste to s naší pomocí:
Pravidelný trénink a prozíravé uvažování vám při náročných jízdách nebudou na škodu. Nejcennější je osahat si chování vozu na sněhu a ledu v menší rychlosti na nějakém prostorném parkovišti či jiné větší volné ploše. Vyzkoušejte si, jak vůz brzdí, zrychluje a jak se zachová při prudkém otočení volantem. Pokud si vše takto „nanečisto“ otestujete, nebudete pak v běžném provozu překvapeni a budete mít lepší odhad, jak je třeba přizpůsobit rychlost jízdy panujícím podmínkám.