O nás > Pro média > Jak důležitá je finanční rezerva? Naučíme vás, jak ušetřit peníze

Jak důležitá je finanční rezerva? Naučíme vás, jak ušetřit peníze

04.11.2024

 

„Bohatství moudrému slouží, hloupému vládne,“ říkali staří Římané, protože věděli, že na peníze se musí chytře. Máme pro vás rady a tipy, jak se efektivně starat o své finance, zajistit se pro nečekané události a jak mohou peníze dělat další peníze.

Nejdříve si řekněme, co vlastně finanční rezerva je a k čemu nám slouží. Jak už sám název naznačuje, jedná se o peníze odkládané stranou. Proč je to potřeba? Jedná se o částku, která vám má pomoci v případě nouze. Účelem odkládání rezervy je krytí rizik spojených s negativním vývojem hospodářství nebo nepředvídatelnými situacemi. Rezervu můžete použít například na opravu porouchaného auta nebo pračky. Odložené peníze mohou pomoci i v ekonomicky vážnějších situacích jako například při rostoucí inflaci či při částečném nebo úplném výpadku příjmu domácnosti.

Kolik dělá ideální finanční rezerva?

Proto, abyste si vytvořili finanční rezervu, potřebujete mít nejdříve nižší výdaje než příjmy. Ideální rezerva, kterou využijete v nečekaných situacích, by měla být ve výši vašich tří měsíčních příjmů, respektive příjmu domácnosti. Vždy se také hodí mít menší zálohu v hotovosti, kterou bezpečně uložíte někde doma. Tyto odložené peníze vám pomohou, pokud nebudete mít možnost se dostat k finančním prostředkům uloženým v bance.

Co když mám k dispozici více financí?

V případě, že máte vytvořené oba druhy výše zmíněných rezerv a pořád vám zbývá dostatek finančních prostředků navíc, máme pro vás dvě možnosti, kam je pravidelně odkládat. Pokud se jedná o finance, které chcete využít za rok až pět let, doporučuje se peníze posílat na spořicí účet. Oproti běžnému účtu, kde peníze „jen tak leží“, se na něm peníze alespoň malinko zhodnotí.

Další možností je stavební spoření. Hodí se pro finance, které plánujete využít nejdříve za šest až devět let. Pokud pošlete na stavební spoření za rok 20 tisíc korun, získáte největší možný příspěvek od státu. Na dlouhodobé a pravidelné odkládání financí se doporučují také podílové nebo investiční fondy. V tomto případě zajděte do banky a poraďte se, jaká nabídka, je pro vás ideální.

Co když se mi naopak nedaří nic ušetřit?  

Vše začíná u vás a vašich priorit. Pokud chcete šetřit něco navíc, je potřeba si pro odkládání vytvořit důsledný systém a ten dodržovat. Klíčem k úspěchu je mít pozitivní vizi, pak je vše mnohem jednodušší: směřovat ke konkrétnímu cíli jako třeba ušetřit si na hezkou dovolenou. 

Zaprvé si sestavte svůj měsíční rozpočet a rozepište co nejpřesněji veškeré příjmy a výdaje. Nezapomeňte ani na výdaje, které platíte jednou za čas, jako je například lítačka nebo povinné ručení na auto. Po sepsání rozpočtu jasněji uvidíte, kde by se daly nějaké peníze ušetřit, a to i kdyby šlo jen o pár stovek měsíčně.

Zadruhé zkuste své měsíční výdaje snížit. Věřte tomu, že to je možné. Začněme například u jídla. Připravte si jídelníček dopředu a udělejte jeden velký nákup za týden. Ušetříte nejen peníze, ale i čas. Navíc když máte přesně naplánováno, co, kdy a jak využijete, vyhodíte nakonec i méně potravin. Další vychytávka se týká také jídla. Časté návštěvy restaurací pěkně zabolí vaši peněženku. Doporučujeme proto například připravit si oběd do práce s sebou do krabičky, což je i rychlejší varianta v průběhu dne. Také se hodí mít u sebe vždy znovu použitelnou lahev s vodou. Nemusíte neustále kupovat balenou vodu, čímž zároveň prospějete životnímu prostředí.

Nesbírejte věci, ale prodejte je!

Možnosti, jak ušetřit peníze, je mnoho. Co třeba váš šatník? Je plný oblečení, které nenosíte? Vytřiďte je a prodejte. Využijte například aplikaci Vinted nebo Marketplace na Facebooku. Vznikne vám nejen prostor navíc, ale ještě získáte nějakou tu korunku. To stejné je možné udělat s hračkami, starším nábytkem a dalším.

Když začnete o financích důkladně přemýšlet, brzy přijdete na další způsoby. Vše se odvíjí od nastavení vašeho myšlení. Pokud chcete nastoupit cestu k finanční nezávislosti, doporučujeme knihu „Bohatý táta, chudý táta“ od Roberta T. Kiyosaki a Sharon Lechter.

Autor fota: Pexels.com, Maitree Rimthong