Havarijní pojištění: Kolik stojí a co se zohledňuje v ceně?
02.01.2023
02.01.2023
Na rozdíl od povinného ručení je havarijní pojištění zcela dobrovolné. Pro vaši peněženku je však neméně významné. Pojďme se podívat na to, jak se havarijní pojištění počítá, kolik stojí a co si při jeho výběru ohlídat.
Havarijní pojištění je volitelné pojištění a pokrývá škody způsobené na vašem vozidle v případě, že si havárii způsobíte sami. Dále také v případě, že není znám viník, při krádeži, vandalismu, střetu se zvěří nebo řádění živlů.
Povinné ručení musí mít naopak podle zákona každý provozovatel motorového vozidla a jedná se o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vlastního vozidla. Pokud tedy zaviníte dopravní nehodu, povinné ručení kryje škody, které způsobíte majiteli vozu, do kterého jste nabourali, náklady na léčbu řidiče tohoto vozidla a jeho spolujezdce, případně i na léčbu vašich spolujezdců. Opravu vlastního auta si ale budete muset uhradit sami, pokud nebudete mít sjednáno i havarijní pojištění.
Ročně se u nás stanou desítky tisíc dopravních nehod. Své vozidlo ale můžete poškodit i například při parkování nebo vám ho třeba poničí kroupy. Ani krádeže aut nejsou nic výjimečného. Pokud v těchto případech nechcete škody platit ze své kapsy, sjednejte si kvalitní havarijko. Zvažte svoji konkrétní situaci i rizika, která se vás mohou týkat, a podle toho zvolte kombinaci rizik.
Pokud parkujete auto na ulici, je pravděpodobnější, že dojde k nějakému poškození nebo odcizení než v případě garážovaného auta. Jestli jezdíte řadu let bez nehody a věříte, že tomu tak bude i nadále, pojistěte si vozidlo třeba jen proti odcizení a živelním událostem. K havarijku je možné sjednat i řadu dalších připojištění – skel na autě, zavazadel, náhradního auta, úrazové pojištění cestujících či rozšířené asistence. Můžete si tak vytvořit balíček na míru svým potřebám. Havarijní pojištění si jednoduše spočítejte v online kalkulačce.
Cenu havarijního pojištění ovlivňuje řada faktorů, proto je konkrétně vaše cena individuální. Hlavním parametrem pro výpočet pojistného je aktuální hodnota vozidla. Logicky dráž vyjde pojištění nového auta než starého a ojetého. Důležitým parametrem ceny je také váš věk a délka období, kdy jezdíte bez nehod. Mladý začínající řidič bude platit výrazně víc než zkušený řidič, který jezdí bez nehod.
Dalším faktorem ovlivňujícím cenu je výše spoluúčasti. Čím vyšší spoluúčast akceptujete, tím nižší částku platíte za pojištění. Cenu havarijka rovněž ovlivní bonus/malus. Pokud nemáte tušení, o co jde, bonus je sleva ze základního pojistného za období bez škod. Malus je jeho opak a představuje přirážku k základnímu pojistnému v závislosti na počtu pojistných událostí.
Při sjednání online vás pojištění vyjde levněji. U pojišťovny UNIQA se vztahuje online sleva 5 % na povinné ručení a 15 % na havarijní pojištění. Ušetřit také můžete při sjednání obou pojištění společně.
Havarijko se vyplatí obzvlášť u nových aut, kde způsobené škody mohou jít do desítek tisíc korun. Pokud nad havarijkem přemýšlíte, zamyslete se nad tím, jaké pojistné plnění by nastalo
v případně totální a parciální škody. Tedy v situacích, kdy už se auto nevyplatí opravovat a kdy ještě naopak ano. Při totální škodě, kdy je auto buď odcizené, nebo zcela zničené, často pojistka nepokryje koupi nového auta. Zničený vůz má totiž většinou nižší hodnotu, než za jakou pořídíte nový. Pokud se těmto možným problémům chcete vyhnout, na trhu existuje například pojištění GAP, které hradí rozdíl mezi kupní cenou a aktuální hodnotou vozidla do limitu definovaného v smlouvě.
Foto: Pexels.com, Life of Pix