Oprava, nebo výměna: Jak se rozhodnout při prasklém čelním skle na vašem autě?
02.01.2024
02.01.2024
Zdroj: bigstock.com
Prasklé čelní sklo vozidla je nejen estetickým problémem, ale také bezpečnostním rizikem na silnici. Takové poškození vznikne rychle a bez varování v důsledku různých faktorů, jako jsou například kamínky na silnici, nehoda, kroupy či pád větví ze stromů. Přečtěte si náš článek a zjistěte, kdy musíte sklo vyměnit a kdy jej stačí opravit.
Pokud se na čelním skle vašeho vozidla objeví poškození, je důležité jednat rychle. I malá prasklina se může rychle zvětšit. Jak byste měli postupovat?
Je velmi náročné splnit podmínky, aby se prasklé čelní sklo na autě proplatilo z povinného ručení (POV), hlavně, pokud poškození vzniklo kvůli kamínku. Jako řidič jen těžko postřehnete, od kterého auta se odrazil. Aby byla škoda proplacena z POV viníka, je třeba prokázat jeho odpovědnost za vzniklou škodu. Šanci vám dává například video záznam z autokamery.
TIP: Chcete-li mít naprostou jistotu, že vám vaše pojistka proplatí poškození čelního skla, máte dvě možnosti: buď zaplatíte havarijní pojištění, nebo uzavřete připojištění čelního skla k povinnému ručení.
Cena opravy čelního skla závisí na tom, zda je potřeba sklo vyměnit celé, nebo jej stačí opravit. Jak opravit prasklé čelní sklo? Menší praskliny opravíte pomocí speciálního nářadí, kterou si koupíte. Větší opravy provede specializovaný servis.
Zdroj: bigstock.com
Pokud si chcete být jisti, že prasklé čelní sklo proplatí pojišťovna, uzavřete havarijní pojištění. Prasklé sklo pak jen nahlásíte jako pojistnou událost, zdokumentujete ji a doložíte pojišťovně fakturu. Výhodou je také to, že nemusíte znát viníka, ani jej žádat, aby svou vinu přiznal. Proplatit rozbité čelní sklo z havarijního pojištění tak bývá v řadě případů jednodušší.
Co když si ale nechcete sjednat havarijní pojištění, protože máte starší auto, nebo se bojíte ztráty bonusů nebo vysoké spoluúčasti?? Abyste zbytečně nemuseli platit tisíce korun za výměnu, řešením je připojištění čelního skla. Chcete-li vědět přesnou částku tohoto pojištění pro vaše vozidlo, pomůže vám kalkulačka pojištění auta.
Zdroj: bigstock.com
Vozidlo se považuje za technicky nezpůsobilé k silničnímu provozu, pokud máte poškozené přední sklo v oblasti, kam dosáhnou stěrače. Oprava je možná pouze tehdy, není-li poškození větší než 2,5 cm, což je přibližně 50korunová mince, a nenachází se v zorném poli řidiče. Taková oprava vás vyjde přibližně od 800 do 1 800 Kč. Ceny se liší v jednotlivých servisech a záleží také na míře poškození.
Pokud je poškození čelního skla větší, nezbývá vám nic jiného než jej vyměnit. Máte-li vyhřívané sklo nebo dešťový senzor, je pravděpodobné, že budete muset počítat také s jejich výměnou. Výměna čelního skla vás vyjde na tisíce korun, zvlášť pokud si chcete připlatit za kvalitní produkt.
Při zastavení policejní hlídkou ze zákona nezáleží, zda je poškození před řidičem, nebo spolujezdcem. Za jízdu s prasklým čelním sklem riskujete pokutu v hodnotě stovek kroun a policista vám navíc může zadržet technický průkaz. Ten si pak vyzvednete na policii často až po odstranění závady.
Pokud už jste pokutu dostali a nadále jezdíte s poškozeným čelním sklem, přijít můžete také o tabulky s evidenčním číslem vozidla.
Typický příklad využití pojištění skel:
Pan Nehoda jel za autem, od kterého odlétl kamínek a poškodil mu čelní sklo. Kamínek zanechal prasklinu, kterou nepůjde scelit. Pan Nehoda měl naštěstí sjednáno pojištění skel. Po nahlášení pojistné události navštívil smluvní servis, kde mu sklo bezplatně vyměnili.