Odřené auto na parkovišti: Jak postupovat?
04.03.2024
04.03.2024
freepik.com/pariwatt
Stačí chvilka nepozornosti a nehoda při couvání na parkovišti je na světě. Buď někdo odře vozidlo vám, nebo způsobíte škrábanec na cizím autě vy. Zbabělost se v těchto případech nevyplácí, proto z místa nehody neodjíždějte, aniž by se věc vyřešila. I odřené auto na parkovišti totiž může znamenat vysoké náklady na jeho opravu. Proto je dobré vědět, jak v případě vzniku takovéto pojistné události postupovat.
Odření auta patří mezi časté dopravní nehody na parkovišti. Pokud jste někomu takto poškodili auto, zachovejte klid. Jste povinni zůstat na místě a snažit se najít jeho majitele.
Pokud jde o drobný škrábanec nebo ťuknutí, nikdo nebyl zraněn, nebyl poškozen majetek třetích osob, policii volat nemusíte. To platí ale jen v případě, že se s druhou stranou shodnete na tom, kdo je viníkem nehody.
Příklad: Na parkovišti u obchodního centra došlo k odření auta. Pan Novák při parkování svým autem lehce poškodil lak vozidla paní Dvořákové. Oba účastníci se shodli na tom, že za tuto událost nese vinu pan Novák, a tak není třeba volat policii. Společně vyplnili záznam o dopravní nehodě a pan Novák, jakožto viník, oznámil pojistnou událost své pojišťovně.
Podle zákona 361/2000 Sb. v § 47 ods. 4 je třeba volat policii: „Dojde-li při dopravní nehodě k usmrcení nebo zranění osoby nebo k hmotné škodě převyšující zřejmě na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí částku 100 000 Kč.“
Povinnost volat policii platí také v případě, že:
Policii byste měli volat také v případě, že se nejste schopni dohodnout, kdo je viníkem nehody.
Zdroj: freepik.com/EyeEm
Povinné ručení (POV) musí mít ze zákona každé motorové vozidlo. Toto pojištění však nekompenzuje všechny škody, které se na vašem automobilu můžou stát. Proto je dobré vědět, co POV pokrývá, co naopak ne a s čím vám pomůže havarijní pojištění.
Pokud jste viníkem nehody vy, pojišťovna za vás z povinného ručení zaplatí škodu způsobenou druhému řidiči, škodu vzniklou na vašem vozidle ale neproplatí. Vámi způsobenou škodu proto vždy nahlaste a neodjíždějte z místa události.
Naopak, jste-li účastníkem nehody na parkovišti, kterou jste nezpůsobili, vzniklou škodu na vašem vozidle uhradí pojišťovna viníka z jeho povinného ručení. Musíte ale doufat, že viník z místa nehody neodjel. V případě, že je viník neznámý, POV vám nepomůže.
Opuštění místa nehody není neobvyklé, právě naopak. Pokud je viník pod vlivem alkoholu nebo nemá zaplacené povinné ručení, je jasné, že pokuta bude vysoká a škodu bude muset platit z vlastní kapsy. Proto si vybere pro něj jednodušší, ale nezákonnou cestu a ujede.
V takovém případě vás ochrání havarijní pojištění. Z něj pojišťovna uhradí škody způsobené cizím zaviněním nebo neznámým pachatelem. V případě, že je viník neznámý a vy máte jen povinné ručení, škodu nemáte u koho uplatnit a opravu si budete muset platit sami. Havarijní pojištění oceníte také v případě, když se tato drobná nehoda na parkovišti stane v zahraničí.
Pro uplatnění náhrady škody z havarijního pojištění potřebujete zprávu od policie. Při nekompletní dokumentaci byste mohli ztratit nárok na pojistné plnění. Toto pravidlo platí také v případě vandalismu. Policie vše zdokumentuje a vy podáte trestní oznámení na vandalismus. V případě odhalení viníka můžete vymáhat náhradu škody soudní cestou.
Při nezaviněných škodách neexistuje viník a vy tak nemáte od koho vymáhat škodu. Jedná se například o případy, kdy váš vůz poškodí přírodní živly nebo střet se zvěří. Právě pro tyto případy se vyplatí mít uzavřené havarijní pojištění.
Odřeli jste auto na parkovišti? Nebojte, nejste první ani poslední řidič, kterému se něco takového stalo. Neporušujte zákon tím, že ujedete. Prozradíme vám, jak při nehodě na parkovišti postupovat.
Zachovejte klid a vozidlem nehýbejte. Udělejte tak jedině v případě, že poloha, ve které jste po střetu zastavili, ovlivňuje plynulost silničního provozu. V tomto případě zastavte co nejblíže místa události.
Z místa rozhodně neodjíždějte, i když se vám to zdá jako jediné východisko. Lidé na internetových fórech pak často řeší dotazy typu: „Naboural jsem auto na parkovišti a ujel. Co mám očekávat?.“ Pokud se zachováte v rozporu se zákonem o silničním provozu, konkrétně s § 47 odst. 4 písm. c), můžete v rámci bodového systému ztratit až 7 bodů a na místě dostat pokutu 5 000 Kč, nebo ve správním řízení pokutu 2 500 až 5 000 Kč. V případě opakovaného provinění v průběhu 12 měsíců může dokonce dojít k zákazu řízení na 1 až 6 měsíců.
Pokud řidič poškozeného auta není přítomen, je velmi důležité ho najít. Nenechávejte mu ale vzkaz s vašimi údaji za stěračem. V případě, že se papírek ztratí, někdo jej vezme, nebo jej odfoukne vítr, policie bude předpokládat, že jste z místa nehody utekli.
Často se tyto drobné nehody stávají právě na parkovišti, například u nákupního centra. V tomto případě zkuste majitele poškozeného vozidla vyvolat pomocí rozhlasu v daném obchodním domě. Pokud jej nejste schopni kontaktovat a nemáte čas na majitele auta čekat, zavolejte policii a nehodu nahlaste. Totéž platí také v případě, že jste řidičem poškozeného auta, nebo jste poškodili majetek třetí osoby.
Náš tip: Jste-li poškozeným vy a viník z místa nehody ujel, zjistěte si, zda je parkoviště monitorováno kamerovým systémem. Pokud ano, požádejte správce budovy, ke které parkoviště patří, o pomoc s identifikací škodícího vozidla.
Ať už jste viníkem, nebo poškozeným, vždy si pořiďte vlastní důkladnou fotodokumentaci z místa nehody.
Záznam o nehodě je tiskopis, který bez ohledu na vážnost nehody, musíte kvůli povinnému ručení vyplnit vždy.
Při vyplňování záznamu je důležité, abyste určili viníka celé situace. Pokud se na něm neshodnete, zavolejte policii. Ti celou situaci ověří, určí viníka a sepíší záznam o dopravní nehodě za vás.
Do záznamu o nehodě vyplňte údaje, které byste později od druhého řidiče už mohli mít problém získat. Jedná se o:
Záznam o nehodě nutně potřebujete pro nahlášení škody ve své pojišťovně. Nenechávejte si její vyplnění na později.
Vyplnili jste všechny potřebné tiskoviny? Můžete jet domů a pojistnou událost dořešit prostřednictvím pojišťovny. Nezapomeňte si vyměnit alespoň základní kontaktní údaje s druhým řidičem.
Povinnost nahlásit škodu pojišťovně má osoba, která nehodu způsobila. Pokud jste viníkem, nahlaste pojistnou událost ideálně ihned po incidentu, nejpozději do 15 dnů.
Tip pro vás: Nahlaste pojistnou událost jednoduše prostřednictvím online formuláře.
K záznamu o dopravní nehodě zřejmě budete muset doložit také další dokumenty či fotodokumentaci. Přesný postup hlášení škody proto konzultujte se svou pojišťovnou. Ta vám poskytne konkrétní pokyny týkající se potřebných dokladů a postupu v případě odřeného auta na parkovišti.
Sleva 5 %
Zdroj: freepik.com/xb100