Žijeme online
16.03.2023
16.03.2023
Když v listopadu 1990 proběhly na půdě Českého vysokého učení technického v Praze první pokusy o připojení k internetu, málokdo zaznamenal, že se něco takového děje, natož aby tušil, jaké změny internet přinese. Krátce poté, 13. února 1992, byl internet představený široké veřejnosti. Tento den je považovaný za oficiální připojení tehdejšího Československa k internetu. Uplynulo od něj už více než 30 let.
Pamatujete si doby, kdy nebyl internet dostupný v každé domácnosti a ve veřejných prostorách? Exkluzivně ho nabízely vysoké školy, knihovny, některá pracoviště, nebo internetové kavárny. Ty byly fenoménem do konce 90. let. Brouzdat po internetu jste v nich mohli za tehdy „nekřesťanské“ peníze. Poplatek za hodinu dosahoval 60, a zpočátku dokonce i 100 Kč. Pár minut jste poslouchali zvuky rozjíždějícího se počítače a než se Vám načetla požadovaná stránka, klidně jste si mohli skočit na kávu. V dnešní době, kdy je připojení k síti dostupné zdarma prakticky kdekoliv, to už asi zní jako vzpomínka z retro filmu. Zůstaňme chvíli u těchto „internetových vzpomínek“ a připomeňme si pár významných dat, která nás posunula k využívání internetu v takovém rozsahu, v jakém ho známe dnes.
V současnosti využívá internet v České republice 83 % lidí starších 16 let. Osobní počítač vlastní 79 % českých domácností. 72 % uživatelů se k internetu připojuje z chytrého telefonu.
Původně měl internet sloužit jako globální systém ke sdílení informací mezi vědci a výzkumníky. Právě k tomu byla určená síť internetových stránek World Wide Web (www). Web sám o sobě ale svět příliš nezměnil. Teprve „nadstavby internetu“ jako Google, Amazon, Facebook nebo YouTube začaly významně ovlivňovat zavedená odvětví jako jsou média, služby, cestování, nákupy a další.
Současný vývoj internetu jde několika směry, které odvádějí pozornost od původních webových stránek (World Wide Web).
S hackingem se může setkat každý. Obecně se dá hacking (podle některých zdrojů cracking) definovat jako neoprávněný přístup k počítačovému systému a dalším nosičům informací. V praxi se nejčastěji jedná o tyto případy:
Podle statistik Policie České republiky činí kriminalita páchaná v kyberprostoru, takzvaná kyberkriminalita, 10,2 % z celkově registrované kriminality za rok 2022. Tento trend meziročně roste, a proto je dobré dodržovat alespoň základní doporučení pro bezpečné fungování v online prostoru.
Úspora času, zjednodušení každodenního provozu, informace, kontakty, vzdělávání a zábava, to jsou nepochybné přínosy online prostředí. My v UNIQA jsme rádi, že Vám dokážeme pomoct, i když se setkáte s internetovými riziky. Jak Vás v takových situacích podpoříme, se dozvíte v dalším článku našeho newsletteru.
I naše služby pro Vás jsou díky internetu lepší. Můžeme Vám poskytnout například nový Klientský portál moje UNIQA, který Vám umožní spravovat smlouvy kdykoliv z pohodlí domova, nebo jakéhokoli místa na světě, kde se můžete být na síti.